WISC-IV Zeka Testi Nedir?

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-IV), 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay arasındaki çocukların zihinsel becerilerini ölçmeye yarayan zekâ testidir. Test, zekâ düzeyinin yanı sıra çocuğun güçlü ve zayıf zihinsel becerileri hakkında ipuçları sunmaktadır. Çocuğun yeterli veya geride olduğu tüm zihinsel yeteneklerin keşfedilmesi, çocuğun güçlü becerilerini daha ileriye taşıyabilmeyi veya zayıf becerilerini desteklemeye olanak sağlamaktadır. WISC-IV sonucu elde ettiğimiz verilerle geliştirilmesi gereken zayıf zihinsel becerilere yönelik uygun destek programlarının vakit kaybetmeden hazırlanması sağlanabilmektedir.

WISC-IV sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızı olmak üzere 4 zihinsel beceri kümesine ait alt testlerden oluşmaktadır. Tahmini uygulama süresi çocuğun çalışma hızına bağlı olarak 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir. 

WISC-IV testi yapacak olan çocukların test öncesinde yapmaları gerekenler vardır. Bunların başında dinlemek, tok olmak ve uykunun iyi alınması gelir. Test gününde rahat edilecek kıyafetler tercih edilmelidir. Çocuğu tedirgin edici söz ve davranışlardan uzak durulması önemlidir. Çocuğa test yapılacağı konusunda herhangi bir bilginin verilmemesi daha iyi olur.

Bu test öncesinde çocuğa test hakkında herhangi bir bilgi vermek gerekmemektedir. Çünkü çocuğa bilgiyi en doğru şekilde psikolog verir.

WISC-IV Testi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

WISC-IV Zeka Testi nedir?

Wisc-4 zeka testi 6–16 yaş grubuna yönelik uygulanan bir zeka testidir. Wisc-r testinin 1980’li yıllarda geliştirilmiş olmasına kıyasla oldukça yeni, Türkiye’deki norm çalışmaları 2016 yılında tamamlanmış ülkemizdeki en kapsamlı ve en güvenilir zeka testi testidir.

WISC 4 testinde neler sorulur?

WISC-IV sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızı olmak üzere 4 zihinsel beceri kümesine ait alt testlerden oluşmaktadır

Zeka testi kaç yaşında yapılmalı?

2 yaş itibari ile zekâ testi yaptırılabilir. 2 yaş itibari ile yapılması uygun görülen zekâ testleri uygulamalarının, çocuğun dikkat ve uyum sürecine bağlı olarak 3 yaş 6 ay itibari ile daha verimli olacağı düşünülmektedir.

İLETİŞİME GEÇ

Hemen Form Doldur

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Psikoterapisi için form doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaş..

Soruların mı Var?

    Bize ulaş. Tüm merak ettiklerini sor. 

    Size yardımcı olmak için buradayız.