MOXO Dikkat Testi Nedir?

MOXO dikkat ölçme testi, çocuklar ve  yetişkinler için geliştirilmiş (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısına yardımcı olan , bilgisayar üzerinden yapılan görsel ve işitsel çeldiricilerin olduğu “online” dikkat ölçme testidir .MOXO, dikkat eksikliği , zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivitenin objektif olarak ölçülmesini sağlayan bir testtir.

Eğer çocuğunuzda bu belirtiler varsa;

 • Derslerinde çalışmasına rağmen başarılı olamıyorsa
 • Dikkat sorunu yaşıyorsa
 • Sınavlarda zamanlama sorunu yaşıyorsa
 • Yerinde duramıyor, sık sık yaralanıyorsa
 • Okula hep geç gidiyorsa ve evden hep geç çıkıyorsa

Genç ve Yetişkinlerde şu belirtiler varsa;

 • Okulda dersleri dinlemekte zorlanıyorsa
 • Sınavlarda stres yapıyor ve zamanlama sorunu yasıyorsa
 • İş hayatında istenen başarıyı sağlayamıyorsa
 • Toplantılarda dikkati dağılıyorsa
 • Trafikte dikkatini toplayamaması sebebiyle kaza yapıyorsa

Moxo testi bu belirtilerde olan çocuk-genç ve yetişkinlerde uygulanması en sağlıklı testtir. Küçük yaşta hiperaktif olan ve yukarıda belirtilen durumları olan çocuklar, genellikle velileri tarafından ilkokul çağında fark edilmektedir.

Erken yaşta fark edilip müdahale edilmesi önemlidir. Aksi halde çocukların ergenlik dönemleri ile birlikte ileriki yaşlarında sorunlarla karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Moxo Dikkat Testinin Çocuk ve Genç & Yetişkin olmak üzere iki farklı formu bulunmaktadır.

MOXO Çocuk testi;

Özel olarak 6-12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış olup, uzmanlar için dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı ve hasta gözlem süreçlerinde yardımcı bir araç görevi görmektedir. MOXO Çocuk Testi, çeşitli uyaran ve çeldiriciler içeren kısa ve online bir testtir.

MOXO Genç-Yetişkin testi;

13-65 yaş aralığını kapsayan, Çocuk ve Erişkin Psikiyatri Uzmanlarının Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı ve hasta gözlem süreçlerinde hastanın dikkat profilini değerlendirmelerine yardımcı olan bir araçtır. Eşsiz çeldirici sistemiyle bireyin günlük hayatta karşılaştığı çevresel koşulları modeller.

WISC-IV sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızı olmak üzere 4 zihinsel beceri kümesine ait alt testlerden oluşmaktadır. Tahmini uygulama süresi çocuğun çalışma hızına bağlı olarak 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir. 

WISC-IV testi yapacak olan çocukların test öncesinde yapmaları gerekenler vardır. Bunların başında dinlemek, tok olmak ve uykunun iyi alınması gelir. Test gününde rahat edilecek kıyafetler tercih edilmelidir. Çocuğu tedirgin edici söz ve davranışlardan uzak durulması önemlidir. Çocuğa test yapılacağı konusunda herhangi bir bilginin verilmemesi daha iyi olur. Bu test öncesinde çocuğa test hakkında herhangi bir bilgi vermek gerekmemektedir. Çünkü çocuğa bilgiyi en doğru şekilde psikolog verir.

MOXO Dikkat Testi Sık Sorulan Sorular

MOXO Dikkat Testi Nedir?

Moxo Dikkat Testi bilgisayar üzerinde uygulanan online bir testtir. Dikkat, zamanlama becerisi, dürtüsellik ve hiperaktivite performansları hakkında yüksek duyarlılıkta bilgi verir. Diğer testlerden farklı olarak görsel, sesli ve kombine çeldiriciler içermektedir.

MOXO Dikkat Testi Ne Kadar Güvenilir?

Moxo Dikkat Testi DEHB için güvenilir bir testtir. Doğru tanı koyma konusunda yardımcıdır ve güvenirliği %90 dır.

MOXO Dikkat Testi Neyi Ölçer?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun dört ana belirtisi olan dikkat eksikliği, zamanlama problemi, dürtüsellik ve hiperaktivitenin ölçülmesini sağlar.

MOXO Dikkat Testi Kimlere Uygulanabilir?

6 yaş ve üzeri kişilere uygulanabilmektedir. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar ve 13-65 yaş arasındaki yetişkinler için iki ayrı formu bulunmaktadır.

İLETİŞİME GEÇ

Hemen Form Doldur

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Psikoterapisi için form doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaş..

Soruların mı Var?

  Bize ulaş. Tüm merak ettiklerini sor. 

  Size yardımcı olmak için buradayız.