İletişime Geçin WHATSAPP 905441126789
Telefon

Sınav Kaygısı

    Kaygı, hayatımızın pek çok alanında var olan ılımlı düzeyde olduğunda günlük hayatımızı olumlu etkileyen bir durumdur. Sınavlar üzerinden bu durumu ele alacak olursak ılımlı düzeydeki sınav kaygısı akademik performansı olumlu düzeyde etkilerken, yüksek kaygı düzeyi ise olumsuz etkilemektedir.

Sınav kaygısı; sınavdan günlerce hatta aylarca önce başarılı olup olunmayacağı  konusunda aşırı kaygı yaşanması ile kendini gösterir. Bu kaygı belirtileri sınava çalışma motivasyonunu etkileyebileceği gibi uyku, yemek, sosyal ilişkiler gibi günlük aktiviteleri de olumsuz düzeyde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte sadece sınav öncesi değil  sınav sırasında da aşırı heyecan ve bu heyecanın getirdiği bazı duygusal ve fiziksel belirtiler  sınav  performansını etkileyerek başarı düzeyini düşürebilir.

Sınav sırasında ya da sınavın düşünüldüğü durumlarda  çarpıntı, düzensiz kalp atışları, karın bölgesinde huzursuzluk ya da ağrı, soğuk terleme ve baş ağrıları, düzensiz solunum, ellerde uyuşma, titreme, vücutta ateş basması ve bayılma hissi, baş dönmesi, bir şey düşünemiyormuş hisleri,  kas yorgunlukları sınav kaygısının fiziksel belirtileri arasında sayılabilir.

Sınav kaygısı Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemi ile uygun şekilde müdahale edildiğinde tedavi edilebilir bir durumdur.