Ankara Gelişim Tarama Envanteri Nedir?

Ankara Gelişim Tarama Envanteri, 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilebilmesi amacıyla uygulanan bir envanterdir. Çocuk ruh sağlığı alanında çalışan Psikologlar tarafından uygulanmaktadır.

Çocukların, 0-3 aydan başlayarak, 48-72 ay dilimine kadar aylık periyotlarla; dil gelişimi, zihinsel becerileri, küçük-kas gelişimi, büyük-kas gelişimi, sosyal gelişimi ve öz bakım becerileri tek tek incelenip gözlenerek puanlanır. Bu değerlendirme eğer mümkün ise anne-baba ve çocuğun bir arada olduğu bir ortamda yapılır.

Uygulayıcı tarafından anne-babaya yöneltilen soruların yanı sıra çocuk da aynı zamanda gözlem altına alınmaktadır. Adım adım çocuğun sahip olduğu her beceri değerlendirmeye alınmaktadır.

Örneğin; çocuğun her iki elini kullanarak bardak kullanabilmesinden; adresini bilme becerisine kadar, daha önce sözü edilen Dil – Bilişsel, Küçük Kas, Büyük Kas, Sosyal – Öz Bakım beceri alanlarındaki gelişiminin, takvim yaşına uygun olup olmadığı puanlanmakta ve değerlendirme raporu halinde Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı’na verilmektedir. Çocuk- Ergen Psikiyatri Uzmanı da test sonucunda  gerekli gördüğü tedaviye başlamaktadır.

WISC-IV sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızı olmak üzere 4 zihinsel beceri kümesine ait alt testlerden oluşmaktadır. Tahmini uygulama süresi çocuğun çalışma hızına bağlı olarak 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir. 

WISC-IV testi yapacak olan çocukların test öncesinde yapmaları gerekenler vardır. Bunların başında dinlemek, tok olmak ve uykunun iyi alınması gelir. Test gününde rahat edilecek kıyafetler tercih edilmelidir. Çocuğu tedirgin edici söz ve davranışlardan uzak durulması önemlidir. Çocuğa test yapılacağı konusunda herhangi bir bilginin verilmemesi daha iyi olur. Bu test öncesinde çocuğa test hakkında herhangi bir bilgi vermek gerekmemektedir. Çünkü çocuğa bilgiyi en doğru şekilde psikolog verir.

AGTE İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Agte testi kimlere uygulanır?

0-6 yaş arasındaki bebek ve çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilebilmesi amacıyla uygulanan bir testtir. Çocukların, 0-3 aydan başlayarak, 48-72 aya kadar aylık dönemlerle; gelişim düzeyi hakkında objektif bilgilere ulaşılmasını sağlayan kapsamlı bir ölçme aracıdır.

Agte testi güvenilir mi?

Ankara Gelişim Tarama Testi çocukların gelişimlerini ölçmek ve değerlendirmek için kullanılan testler arasında dünya çapında kabul edilmiş güvenilir ve objektif testtir.

Agte Testi Nasıl Uygulanır?

Agte (Ankara Gelişim Tarama Envanteri) testi aracılığı ile yapılacak olan değerlendirme, annenin, babanın ve değerlendirilecek olan çocuğun aynı anda bir arada olduğu bir ortam içerisinde uygulanmaktadır. Alanında uzman çalışanlar ; anneye ve babaya sorular sorarken bir yandan çocuğu dikkatli bir şekilde gözlemler. Gözlemler ve elde edilen yanıtlar doğrultusunda Ankara Gelişim Tarama Envanteri değerlendirmesi yapılır.

İLETİŞİME GEÇ

Hemen Form Doldur

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Psikoterapisi için form doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaş..

Soruların mı Var?

    Bize ulaş. Tüm merak ettiklerini sor. 

    Size yardımcı olmak için buradayız.