MMPI- ÇoK Yönlü Kişilik Envanteri Nedir?

Minnesota çok yönlü kişilik envanteri dünyada en yaygın kullanılan yetişkin psikopatoloji ve kişilik testidir. Çeşitli ruh sağlığı uzmanları ve psikologlar MMPI envanterini ayırıcı tanıyı koymak, tedavi planını oluşturmak veya personel seçiminde işe uygun kişiyi seçmekte kullanmaktadır.

Adli psikologlar hukuksal prosedür çerçevesinde suça bulaşmış veya suça bulaşmış olma şüphesi olan kişilere MMPI uygulamaktadır.

Uygulanan bireyin kişilik özelliklerini objektif ve bilimsel kriterler kullanarak ortaya çıkartabilen bir özelliğe sahiptir. Kağıt-kalem testidir. Bireysel ve grup olarak uygulanabilir. 16 yaş üstü en az orta eğitim seviyesindeki bireylere uygulanır. Zaman sınırlaması yoktur. 1,5-2 saatte uygulanabilir.

Envanterin, sağlığı, psikosomatik belirtileri, motor bozukluklar, cinsel, dini, politik ve sosyal tutumlar, eğitimsel, ailevi ve evlilik sorunları ile çeşitli nevrotik ve psikotik eğilimleri ölçmeyi amaçlayan 566 maddesi 10 klinik ve 3 geçerlik alt testi vardır. “doğru”, “yanlış” şeklinde self-report olarak yanıtlanır.

MMPI Kişilik testi Hastalık tanısı dışında ne için kullanılır?

 • MMPI çok yönlü kişilik envanteri sadece hastalık veya psikolojik sorun olup olmadığını ölçen bir test değildir.
 • Uygulanan testte kişinin psikolojik sorunlarının olup olmadığının tespitinin dışında genel olarak kişinin nasıl biri olduğunu belirleyebilmekte, uygulanan kişinin normal kişilik özelliklerini de ortaya çıkartabilmektedir.
 • Bu kapsamda evlenmeyi düşünen çiftlerin birbirine kişilik olarak uygun olup olmadığını belirlemekte ya da işe alımlarda işe uygunluğu belirlemekte de kullanılabilmektedir.
 • MMPI hastalıkların geniş bir yelpazede değerlendirilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir kişilik testi ve ölçüm aracı olmakla birlikte kişilik özelliklerini de ölçmede etkilidir.

MMPI Kişilik testi iş yerlerinde hangi amaçla uygulanır?

 • MMPI kişilik testi, işe alımlarda uygulanan testler arasında en güvenilir olanıdır;
 • MMPI testi ayrıca yeni eleman alımlarında ya da mevcut çalışanlar üzerinde kişinin göreve uygunluğunun değerlendirilebilmesi ve gelişim alanlarının belirlenebilmesi amacıyla da büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır.
 • Kişilik testi işletme içinde personelin verimli olacağı alanları saptamak, personelin motivasyonunu sağlamak, personeli yönlendirmek, ilgi alanlarını tanımak, zayıf yönlerini saptamak, eğitim ihtiyacını tespit etmek amacıyla da kullanılabilir.

WISC-IV sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızı olmak üzere 4 zihinsel beceri kümesine ait alt testlerden oluşmaktadır. Tahmini uygulama süresi çocuğun çalışma hızına bağlı olarak 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir. 

WISC-IV testi yapacak olan çocukların test öncesinde yapmaları gerekenler vardır. Bunların başında dinlemek, tok olmak ve uykunun iyi alınması gelir. Test gününde rahat edilecek kıyafetler tercih edilmelidir. Çocuğu tedirgin edici söz ve davranışlardan uzak durulması önemlidir.

Çocuğa test yapılacağı konusunda herhangi bir bilginin verilmemesi daha iyi olur. Bu test öncesinde çocuğa test hakkında herhangi bir bilgi vermek gerekmemektedir. Çünkü çocuğa bilgiyi en doğru şekilde psikolog verir.

MMPI İle İlgili Sık Sorulan Sorular

MMPI-Çok Yönlü Kişilik Envanteri Ne Demek?

Minnesota çok yönlü kişilik envanteri (MMPI) yaygın olarak kullanılan kişilik testidir. Uygulanan bireyin kişilik özelliklerini objektif ve bilimsel kriterler kullanarak değerlendirmeye amaçlayan bir testtir. Test hem değerler, tutumlar hem de psikopatolojik belirtiler hakkında zengin bilgi sağlar.

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Kimlere Yapılır?

16 yaş üstü en az orta eğitim seviyesindeki bireylere uygulanır.

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Neden Yapılır?

MMPI envanterini ayırıcı tanıyı koymak, tedavi planını oluşturmak veya personel seçiminde işe uygun kişiyi seçmekte kullanmaktadır. Ayrıca adli psikologlar hukuksal prosedür çerçevesinde suça bulaşmış veya suça bulaşmış olma şüphesi olan kişilere MMPI uygulamaktadır.

İLETİŞİME GEÇ

Hemen Form Doldur

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Psikoterapisi için form doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaş..

Soruların mı Var?

  Bize ulaş. Tüm merak ettiklerini sor. 

  Size yardımcı olmak için buradayız.